FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Lekcja Eliksirów i Zielarstwa
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Forum Akademi Magi Reques Strona Główna » Lekcje » Lekcja Eliksirów i Zielarstwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hermiona Linee
Gość







 Post Wysłany: Sob 10:28, 07 Sty 2006    Temat postu: Lekcja Eliksirów i Zielarstwa

Witam.Pani od eliksirów i Zielarstwa poprosiła mnie abym opisała tutaj nasza lekcje która odbyła się 6.01.2006r. ponieważ w tedy ja prowadziłam tę lekcje.Cleu Sunday pozwoliła mi dac również pkt.za prace ucznia na tej lekcji a więc tak: Very Happy
Obecni:Hermiona Granger,Lana Lux,Paulina Black,Selesta Ridlle,James Potter oraz Blair Madden która sie spóźniła.
Punkty:+2 dla Pauliny Black (za odpowiedź)
Wiadomości z lekcji:
Lukrecja (Glycyrrhiza) - rodzaj bylin z rodziny bobowatych, występujących w południowej Europie i Azji.

Gatunki należące do rodzaju lukrecja:

lukrecja chińska (Glycyrrhiza uralensis)
lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra L.) - pochodzi z Azji Mniejszej i południowej Europy , w ilościach handlowych uprawiana w : Afganistanie, Chinach, Francji, Hiszpanii, Iraku, Iranie, Mongolii, Rosji, Syrii, Turcji i we Włoszech. Uprawiana również w Polsce.

Znana od prawieków w Chinach, Egipcie, Grecji oraz w starożytnym Rzymie. Wierzono, że jej korzeń posiada moc magiczną.

Roślina lecznicza : Korzeń lukrecji (Radix Glycyrrhizae lub Radix Liqurttiae) po okorowaniu i wysuszeniu ma żółty kolor i jest bezwonny, jest zielem leczniczym.

Skład chemiczny: Zawiera glicyryzynę nadającą jej specyficzny bardzo słodki smak oraz trójterpeny, flawonoidy, związki kumarynowe, węglowodory, betainę, cholinę, fitosterole.

Działanie: Korzeń lukrecji ma działanie: przeciwskurczowe, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, przeciwalergiczne, gojące, tonizujące, pobudzające krwawienia miesięczne, immunogenne, cytostatyczne, antynowotworowe, wykrztuśne. Stosowany jest w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, w niektórych chorobach skórnych, w nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Badania nad lukrecją wskazują na posiadanie przez nią właściwości przeciwrakowych. Stosować ostrożnie i w rozsądnych ilościach ze względu na możliwość wystąpienia objawów ubocznych (zatrzymywanie jonów sodu i wody oraz utratę jonów potasu - grozi to podwyższeniem ciśnienia tętniczego i zatruciem).


Wykorzystywany przez przemysł tytoniowy, spożywczy, farmaceutyczny i kosmetyczny oraz z rzadka przez browary.
Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Lukrecja_%28ro%C5%9Blina%29"

Zdjęcie Lukrecji głdkiej jest na stronie: [link widoczny dla zalogowanych]
 Powrót do góry »
Cleo
Skrzat domowy



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Z bezludnej wyspy z netem

 Post Wysłany: Pią 20:46, 24 Lut 2006    Temat postu: Diabelskie Sidła

DIABELSKIE SIDŁA

Pamiętacie roślinę która broniła Kamienia Filozficznego? Jest ona fikcyjna i tylko możemy domyślać się jej olbrzymich rozmiarów. Prawdopodobnie też nie ciekawego kolorytu- w ciemności Harry, Ron i Hermiona nie zauważyli jej. Prawdopodobnie jest czuła na ruch, który wprowadza ją w aktywność. Zazwyczaj rośliny są bezbronne. Ta roślina i wiele tropikalnych stanowią wyjątek.

Defincja:

Diabelskie sidła - roślina, która swoimi mackami znienacka oplata ofiarę i zaczyna ją dusić. Jedyną rzeczą, która może powstrzymać diabelskie sidła, jest ciepło i światło. Im bardziej ofiara się szarpie tym mocniej roślina trzyma.


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Cleo
Skrzat domowy



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Z bezludnej wyspy z netem

 Post Wysłany: Pią 20:55, 03 Mar 2006    Temat postu: Tojad-Akonit-Mordownik

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
. Mała definicja
Tojad - zwany też mordownikiem i akonitem, trująca wysoka bylina z rodziny jaskorwatych, składnik eliksirów, wywar z tojadu jest środkiem pozwalającym zachować świadomość ludzką podczas przemiany w wilkołaka
Tak nazywany jest w różnych regionach tojad mocny (Aconitum firmum) .

2.Roślina objęta ochroną gatunkową

3. Trochę historii

Pliniusz Starszy nazwał ją "arszenik roślinny" z racji wspomnianych już właściwości trujących. Nazwa łacińska pochodzi od greckiego en akonias = nagie, niedostępne skały, lub greckiego i łaacińskiego aconitum = jadowita roślina. Teofrast natomiast łacińską nazwę rodzajową tojadu wywodzi od miasta Akanos (Aconae). Według mitologii greckiej tojad powstał ze śliny trójgłowego psa Cerbera, stróża Hadesu.

4. Właściwości i wykorzystanie:

* Uzyskiwana z tojadu akonityna i wyciągi z korzenia zastosowane na skórę i śluzówki wywołują mrowienie i pieczenie a ostatecznie znieczulenie. Podane doustnie w bardzo niskich dawkach działają przeciwgorączkowo, zwalniają akcję serca. Preparaty z bulw stosowane są jako leki w chorobach przeziębieniowych przebiegających z gorączką, jako lek o działaniu immunomodulującym (normalizujący zaburzoną funkcję układu immunologicznego), w preparatach homeopatycznych. Nalewki z bulw i akonityna używane są zewnętrznie jako lei przeciwbólowe w neuralgiach. Ze względu na toksyczność akonitynę wycofano z lecznictwa wielu krajów.
* Tojad mocny znano i uprawiano już od starożytności jako roślinę trującą i ozdobną. Tojadem miano otruć Arystotelesa, a Dioskurides twierdził, że roślina jest tak silnie trująca, iż zabija skorpiony. W renesansie był najczęściej stosowaną trucizną w Europie. W 1561 roku Matthiolus pisał o wprobowaniu jego właściwości trujących na zbrodniarzu w Rzymie i Pradze. Rehabilitacji tojadu jako rośliny leczniczej przeprowadził w 1762 roku A. Störck, wiedeński aptekarz.Stosowano go głównie jako środek przeciwpadaczkowy, antyneuralgiczny, w migrenach i spazmach.

Tojad mocny wykorzystywany jest także do utrwalania osypujących się zboczy - jego grube i mocne korzenie stanowią doskonałe wzmocnienie dla otaczającej je darni.

5. Informacje dodatkowe

W medycynie stosowany jest korzeń oraz otrzymany z niego alkaloid - akonityna. Surowiec zawiera: 0,4-1,1% alkaloidów diterpenowych głównie o charakterze estrów (akonitynę, mezakonitynę, hypakonitynę, napelinę, neolinę) oraz alkoholoaminy (akoninę, mezakoninę, hypokoninę i inne), alkaloidy aprorfinowe (magnofloryne), katecholoaminy (noradrenalinę, dopaminę). Z korzenia tojadu wyizolowano około20 alkaloidów w postaci estrów i alkoholoamin (które są słabo toksyczne). U niektórych podgatunków przeważa mezakonityna, silniejsza od akonityny. Alkaloidy - akonityna, mezakonityna i hypakonityna działają początkowo pobudzająco a następnie porażająco na nerwy czuciowe. Wywołują znieczulenie miejscowe, blokują zakończenia nerwowe na płytce motorycznej oraz działają porażająco na ośrodkowy układ nerwowy. Dawka toksyczna surowca wynosi 0,3-2 g. Tak duża rozpiętość spowodowana jest znacznie większą zawartością toksycznych alkaloidów w korzeniach młodych roślin.

6. Podsumowanie

- kwitnie lipiec/sierpień
- tojad mocny rozprzestrzniony jest w całej Europie; na północy występuje nawet w Szwecji
- można go spotkać na zboczach, urwiskach, w krzakach, przy skałach
- bulwy rośliny suszy się w tem 40 stopni C
- wszystkie części rośliny są trujące
- w Polsce chroniony, niestosowany


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Forum Akademi Magi Reques Strona Główna » Lekcje » Lekcja Eliksirów i Zielarstwa
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group